V dnešním článku o Gimpu se podíváme, jaké možnosti nám tento program v automatických úpravách nabízí. Ikdyž jich není mnoho, rozhodně stojí za to, abych se o některých automatických funkcích tohoto softwaru v dnešním článku zmínil.
Automatické korekce
Pokud se podíváme do menu Barvy, nalezneme zde nabídku Automaticky. Jako začátečníci sem určitě zabrousíme, ale můžeme se dočkat nepříjemných překvapení. Proto si jednotlivé funkce popíšeme.
Automatická funkce Úrovně v Gimpu
V nabídce Barvy nalezneme také funkci Úrovně. Přestože tento díl není věnován manuálním úpravám, je třeba tuto funkci zmínit. Okno Úrovně totiž obsahuje tlačítko Automaticky. Výhodou v tomto případě je, že výsledek lze dále ručně korigovat a kontrolovat na histogramu. No, a pokud nějaký zásah, coby začátečníci, přeženeme, ve stejném okně se nachází kouzelné tlačítko Obnovit, které vrátí vše do původního stavu. Funkce Úrovně také umožňuje upravovat samostatně jednotlivé kanály barev (nebo jas), a proto ji určitě doporučuji co nejvíc používat i pro pochopení, jak vlastně korekce jednotlivých hodnot ovlivní výsledek, a jak se to pro projeví na histogramu.
Proč automatické korekce v Gimpu (ne)používat?
Rozhodně není nutné používat všechny uvedené funkce, protože obvykle přináší podobné výsledky. Co je určitě nutné – výsledek zkontrolovat. Zde musím připomenout, že Gimp není primárně určen pro jednoduché, automatické či hromadné úpravy fotografií. Konkurenční programy u automatických funkcí přináší vylepšení (v různé míře), ale Gimp, snad jako jediný, může přinést místo toho (v závislosti na obsahu snímku) i totální destrukci snímku. Takže? Pokud chcete používat automatické úpravy fotografií, pak Gimp nepotřebujete a určitě naleznete šikovnější program. Gimp kraluje úplně jinde.
Hromadné úpravy a zpracování fotografií v Gimpu
Když už se bavíme o automatických procesech, zmíníme také hromadné úpravy. Gimp sice hromadné úpravy ani hromadné zpracování fotografií v základu nenabízí, ale jak už víme, Gimp umožňuje rozšíření pomocí zásuvných modulů. V tomto případě se nabízí jako ideální řešení plugin DBP. Stačí si fotografie vybrat, zvolit požadované úpravy, nastavit jejich parametry a dávku spustit. Plugin DBP umožňuje např. změnu velikosti, doostření či rozostření masky, ořezy, změny barev, hromadné přejmenování apod. V odkazu naleznete více informací a plugin DBP ke stažení. Vyberte vhodný soubor podle verze a OS a soubor zip dbp.exe rozbalte do adresáře pluginů, standardně to bude adresář C:\ProgramFiles\GIMP\lib\gimp\2.0\plug-ins. Nezapomeňte Gimp zavřít a znovu otevřít, aby se nový plugin načetl – a můžete začít.
– Vlastimil Modr –