Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Jestli vás minulý článek oslovil a čekali jste tak trochu na druhý díl, nebo rovnou nakoupili komponenty a začali stavět, jsme rádi. Dnešní článek vám ukáže, jak naistalovat OSX Mavericks, abyste nemuseli hodiny hledat postupy na internetu tak, jako my při smontování první sestavy a aby vše fungovalo, jak má.
Jestli tak trochu čekáte na nějaký speciální návod, jak zapojit jednotlivé komponenty, aby Mavericks fungoval, tak vás uklidníme, že není nic navíc potřeba. Všechny komponenty se zapojí standardním způsobem, jako stavba pro běžný systém Windows. Původně jsme se chtěli v článku podrobnějí zabývat i detailnější montáží, a měli připravené video, nakonec jsme se bohužel nedohodli s autorem tohoto videa na částce, za kterou chtěl povolit jeho zveřejnění na našem serveru. Bohužel jsme neziskový server a částka pro nás byla neakceptovatelná.
Věříme, že se sestavením počítače nebude mít nikdo zkušenější problémy. Těm méně zkušeným doporučujeme nechat si sestavu smontovat v autorizovaných servises při nákupu komponent. Třeba firma Czech Computer nabízela v době vydání tohoto článku montáž ze zakoupených dílů zdarma.
Jak postupovat s instalací systému
Čím se ale dnes zabývat podrobně budeme, je samotná instalace. My jsme stavěli obě sestavy popsané v minulém článku. Na počítač jsme potřebovali umístit jak systém Mavericks, tak systém Windows7 (tedy duální systém).
Pokud někdo bude chtít instalovat pouze Mavericks, vynechá tu část, kde se instalují Windows a postup je, až na rozdělení partition u disků, stejný.
Co budeme k instalaci potřebovat?
Neobejdeme se bez instalačního USB Mavericks. Stáhnout si ho můžete třeba zde. Postačí vám flashdisk 8Gb na který celou image “vypálíte”. A ideálně i instalační USB Windows 7. V našich nabízených sestavách nenajdete DVD mechaniku, ale to neznamená, že ji sami nemůžete do sestavy použít.
Doporučujeme nějaký Lite-on a nebo zkontrolovat kompatibilitu s Mavericks.
Jak tuto image dostat na USB se popisuje třeba zde a potřebovat k tomu budete prográmek ImageWriter stahovat můžete tady.
Předpokládejme tedy, že máte USB disk s Instalací Mavericks.
Krok 1
Nastavte si počítač tak, aby bootoval z USB disku a čekejte až se objeví okno s výběrem disků.
Krok 2
Spustíte ikonku, s názvem Boot Mac OSX from install USB. Jakmile se objeví uvítací okno ve více jazycích (vyčkejte, někdy okno s bílou obrazovkou trvá i 30 sekund) klikněte na šipku next a pokračujte dále.
Krok 3
Po odsouhlasení podmínek instalace připravíme disk na jednotlivé systémy. Spusťtě v menu Utilities “Disk Utility”.
Krok 4
Důležitým krokem instalace je právě rozdělení disků. Zde se můžou instalace lehce lišit pokud nechcete duální systém (Windows a Mavericks). Rozhodně doporučuji na SSD disk instalovat Mavericks. Předpokládejme, že chceme počítač využít na práci (třeba dtp) a je pro nás prioritou rychlost spouštění aplikací. Proto tedy Mavericks na SSDčko.
Pokud bude na počítači jen Mavericks pak struktura bude SSD (64GB) systém Mavericks a 500 Gb disk jako data. V případě duálního systému je 500Gb disk rozdělen na 2 partition (formát MBR ne GUI důležité!!!) a to jako Windows a data viz obrázek níže.
Pokud neznáte postup jak rozdělit disk touto utilitou, doporučuju youtube videa (nebudu zde detailně uvádět). V krátkosti je postup takový, že SSDčko sformátujete pomocí záložky “Erase” na EXTENDED JOURNALED formát a název dáte třeba OSX nebo Mavericks. Disk (datový 500 GB) se musí nejprve v záložce “Partition” rozdělit na dva disky.
Doporučuji Windows 100 Gb a zbytek data. Disku na windows ponechte klidně formát fat32 který při instalaci Windows stejně přeformátujete na NTFS. A Datový disk nechte jako EXTfat je to formát na který zapíšete data v obou systémech.
Krok 5
Máme sformátováno a jdeme na instalaci. Pokud chcete instalovat pouze Mavericks, přeskočte až na krok 6. Ten kdo chce mít na počítači i systém Windows, musí v této fázi instalovat první systém Windows. Proto se počítač nyní musí zrestartovat a na partition windows se z USB (nebo třeba externí/interní mechaniky) naistalují windows. Po instalaci Windows (nebudu zde popisovat instalaci windows, jde o standartní postup) se opakuje krok 1 s tím rozdílem, že už nesmíme upravovat disk, ale přejdeme rovnou k instalaci Mavericks.
Krok 6
Začneme s istalací Mavericks. Označte disk naformátovaný pro Mavericks a spusťte instalaci. Jestli jste vše udělali správně, začne se na váš počítač Mavericks instalovat.
Krok 7
Po nainstalování Mavericks a následném restartu počítače již nespouštějte ikonku z kroku 1 (instalaci), ale při bootování označte ikonku s vaším diskem (SSD) s Mavericks. Systém by měl nabootovat do prvního spuštění. Po zadání informací jako klávesnice CZ (ideální mít Apple), jméno, heslo atd. se dostanete na úvodní screen Mavericksu.
Krok 8
Po nabootování do Mavericks zjistíte, že nefunguje toto: Zvuk, síť LAN a systém bez USB nenabootuje. Vše ostatní by mělo fungovat. Proto musí následovat další krok s doinstalováním pár drobností. Na řadu přichází utilita MultiBest (6.2.1) pro Mavericks stáhnout třeba zde. A nastavte vše jak je uvedeno na obrázcích níže.
Pokud jste vše správně nastavili, po restartu by vše mělo fungovat. Malá ukázka v podobě videa a bootu do Mavericks (s jiným bootloaderem než v tutoriálu).
Radí vám s instalací poradíme na e-mailu redakce@dtpko.cz.
– PaGun –