Softwarové simulování hloubky ostrosti je velmi oblíbenou postprodukční úpravou a Photoshop je pro tuto úpravu ideální. Dost lidí se snaží hloubku ostrosti napodobit v různých programech, a některé jsou celkem schopné navodit dobře vypadající a skoro reálný efekt téměř automatickou cestou.
Co se týká manuální úpravy v grafických programech jako je například Photoshop, zde se velmi často setkávám s postupem, že se při úpravě nepodaří správně oddělit objekt a pozadí. Při rozostření vzniká v krajích přechodu mezi objektem a pozadím nápadné rozostření objektu a tento efekt ve výsledku reálně moc nevypadá.
S postupem, se kterým přicházím v tutoriálu, za nás velkou práci odvede zmíněný filtr “posun a náklon” a klíčem k úspěchu je právě co nejpreciznější výběr a oddělení objektu od pozadí.
Kromě výběru a vymaskování si v Adobe Photoshopu ukážeme i jak celkově fotku zvýraznit přes vrstvy úprav a přidáme i jednoduché ale efektní světlo, které nám celou fotografii rozsvítí.
Jestli vás tento postup zajímá, můžete tutoriál sledovat zde, nebo pod tímto článkem. Nezapomeňte, že kompletní výsledek v souboru psd i zdrojová fotka nejen tohoto tutoriálu, ale i všech na dtpko youtube (kde je odkaz na PATREON) jsou k dispozici pro členy PATREONU.