Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Jestli mě na Photoshopu něco hodně baví, tak to jsou jednoduché efekty, které 2D fotografii obohatí, upraví, posunou někam dál. To něco navíc nemusí být zrovna 3D efekt, jako si ukážeme v tomto tutoriálu, ale cokoli co udělá fotografii zajímavější ať už vzhledově, barevně, nebo perspektivně.
Když by se mě někdo zeptal, které efekty mám teď na mysli, tak je to určitě zkapalnění, 3Dlut barevné filtry, kompletní Camera Raw modul a další.
Není to tak dávno, co jsem narazil někde na youtube právě na parallax efekt a i když tento efekt a vrstvení částí se v animacích používá především v horizontálním směru. Parralax efekt je tedy zjednodušeně vysvětleno jen pohled na objekty ze dvou míst v jeden okamžik.
Díky tomuto pohledu ze dou míst zároveň se vnímá 3D prostor. Člověk díky očím je schopen tento 3D prostor velmi dobře vnímat.
Nechci tady asi podprobněji popisovat význam slova Parallaxa a Parallax efekt, ale pokud vás přesný význam tohoto slova (i efektu) zajímá doporučuji Wikipedii zde.
Tutoriál, který si dnes ukážeme, navozuje určitý pocit prostoru u statické fotografie. Nevím jestli i toto konkrétně nazvat parallaxem, ale vnímám význam tohoto slova v podstatě pro cokoli co navozuje 3D prostor.
V našem tutoriálu si fotografie rozdělíme do tří částí. Oddělíme si levou, pravou a střední část fotografie a následně tyto plochy rozanimujeme, pro simulaci pohybu. Tento tutoriál by pro vás mohl být zajímavý tím, že výsledkem nebude statický obraz, ale klasické video. Použití vidím jako určité upoutání třeba na Facebook, nebo pro některé fotografie na Instagram.
Tutoriál můžete sledovat zde, nebo pod tímto článkem.