Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Na kanálu dtpko Youtube byl publikován tutoriál zde, který ukazuje, jaké nástroje se dají využít při simulování hloubky ostrosti ve fotografii. Probereme si čtyři zásadní nástroje, které dle mého názoru celkem schopně ovlivňují hloubku ostrosti ve fotografii, nebo výrazně mění vlastnosti hloubky, kterou již fotografie obsahuje.
Prvním nástrojem v tutoriálu je rozostření pole. Jedná se o nástroj který pomocí vkládání “špendlíků” přes levé tlačítko myši umožňuje rozostření snímku na několika místech zároveň. U všech těchto efektů (kromě rozostření objektivu), které si v tutoriálu ukážeme, začneme převedením fotografie na inteligentní objekt kliknutím na vrstvu přes pravé tlačítko myši. Díky tomuto převodu budete moci efekt kdykoli upravit bez destruktivního ovlivnění původní fotografie. Podržením klávesy CMD (CTRL) a kliknutím na “špendlík” resetujeme hodnotu rozostření jednotlivých bodů na nulu.
Dalším efektem, bude rozostření clony. Rozostření clony vytváří malé hloubky ostrosti v obraze bez ohledu na použitý fotoaparát nebo objektiv. Tento efekt můžeme využít s použitím jednoho bodu na klasické umocnění jednoho místa ve fotografii, nebo tento efekt definovat pomocí více bodů zaostření, což je ale spíše nereálné a v klasické fotografii technicky téměř nedosažitelný efekt. Opět s kliknutím levého tlačítka myši umísťujeme velmi snadno jednotlivé body a upravujeme tak jejich hodnotu.
Efekt Posun a náklon se využívá pro simulaci makro focení. Tomuto rozostření jednoduchým tažením kurzoru myši v krajích jednotlivých zón upravíme efekt k ideálnímu výsledku rozostření, který se nám líbí. Kromě makro snímků si stejným způsobem rozostříte jakoukoli fotografii.
Jako poslední nástroj který si v tutoriálu ukážeme je rozostření objektivu. Jde o trošku pokročilejší techniku a ke správnému využití tohoto efektu je důležitá znalost práce s maskou a její precizní vytvoření. Pomocí masky se vytvoří jednotlivé části intenzity rozostření a takto vytvořená maska se pak načte do efektu rozostření objektivu jako mapa hloubky. Zde platí, že plná bílá barva je maximální ostrost a čím méně bílé barvy, tím větší rozostření ve fotografii bude. Samozřejmě k této správné funkci je potřeba v nástroji zaškrtnout políčko masku inverzně, jinak by to bylo přesně naopak, což nechceme….
Celkově z těchto čtyř nástrojů nejlépe vypadá ten poslední s použitím masky. Zde se dá s přesnou maskou dosáhnout celkem reálného výsledku. Samozřejmě žádný z těchto efektů nemůže zdaleka nahradit vlastnosti fotografické techniky. Vždy půjde pouze o softwarovou simulaci. Pokud máte například fotoaparát, který nedokáže pracovat s hloubkou ostrosti, nebo máte více snímků, kde byste si rádi softwarově hloubku nasimulovali, možná se vám tento tutoriál, který popisuje tyto nástroje, bude hodit.
3 Comments
Dneska jsem poprvé narazil na tyhle stránky. Skvělé, úžasné, samozřejmě ne zcela bezvýhradně, ale jsem jimi zatím nadšený.
Nicméně, tohle téma, tedy vytváření hloubky ostrosti ve Photoshopu nahrává skvěle všem odpůrcům digitálních úprav. Už jen ty krouceniny na spodku lavičky na úvodní fotce a pak ta Cola! Úplně mne na ni přešla chuť. Alespoň pokud by byla vyrovnaná na stejné polici.
No vidíte a to je právě problém některých lidí, jak k ukázke a tutoriálu přistupují. Když budu mít tutoriál, kde budu dělat “dokonalou” fotomanipulaci a budu o ní tvrdit, nebo si to třeba myslet :-), že je dokonalá, bude na místě kritizovat detaily. Kompletně obsah těchto stránek a tutoriálů zde, si na nějaké dokonalé dílo nehraje a není to ani účel těchto tutoriálů. Jde o to ukázat jak na to a lidi co s Photoshopem pracují už pro ně nebude takový problém detaily o kterých píšete doladit. Věřte mi, že bych to zvládnul také, ale není vždy čas trávit nad tutoriálem xy hodin.
Doufám a věřím, že i v této podobě je článek užitečný, protože jsem přesvědčen o tom, že velký počet uživatelů Photoshopu nevědělo, nebo nemělo tušení o některých efektech uvedených v tomto článku a jak je nastavit. Upřímně i já jsem jen DTPák, který má možná lehce grafické a trošku amatérsky fotografické oko, ale jinak jsem čistě uživatel programu, který má s každou novou verzí horu dalších funkcí o kterých si troufám říct, že nevím a nikdy nebudu vědět zcela všechno. Pokud je nějaký digitální efekt oproti reálnému focení “nereálný” je to někdy spíše plus a výhoda digitální úpravy. Nemohly by vznikat věci, který normálně nenafotíte. Teď nemyslím konkrétně tyto efekty v tomto článku, ale montáže a efekty všeobecně. Jinak si rád nechám od někoho kdo fotí třeba poradit 😉 mějte se a díky za koment…
[…] Photoshop – Vytvoření hloubky ostrosti ve fotografii pomocí nástrojů rozostření […]