Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Tutoriál není složitý a kromě jednotlivých kroků zde v článku, je k dispozici opět video s podrobným postupem zde, nebo na konci tohoto tutoriálu. Tak žádné dlouhé úvody a jdeme na to.
Vybereme si vhodnou fotku, která se bude hodit do dnešnímu tutoriálu. Ideální je třeba fotka na okraji lesa, za kterým se slunce skrývá, ale nevytváří náš požadovaný efekt. Zkuste si vybrat fotku podobnou jako je na obr. 01.
Začneme vytvořením jednoduchého přechodu tak, že v okně vrstvy (layers) klikneme dole na ikonku “vytvořit novou vrstvu výplně nebo úprav” a zvolíme přechod (gradient) obr. 02.
Poklepeme do okna s gradientem a nastavíme parametry – Typ přechodu na ŠUM, hrubost klidně 100 % (v tutoriálu je 92%) a barevný modul LAB, kde posuvníky barev srovnáme tak, jako je to na obr. 03. V tomto okně “editoru přechodu” si můžeme tlačítkem náhodně (vpravo dole) vytvořit různě husté pruhy barev, které nám v další fázi ovlivní vzhled našeho efektu. Klineme na ok.
Změníme styl přechodu z LINEÁRNÍHO na UHLOVÝ a klikneme opět na ok. V okně layers nastavíme vrstvě s přechodem režim Závoj (Screen). Náš výsledek by měl aktuálně vypadat, jako na obr. 04.
Teď naši vrstvu s přechodem rozostříme a to přes MENU/FILTR/ROZOSTŘENÍ/GAUSSOVSKÉ ROZOSTŘENÍ. Photoshop se nás zeptá zda-li chceme náš přechod převést na inteligentní objekt, potvrdíme ok a nastavíme hodnotu rozostření kolem 10 (pozor zde záleží na velikosti vaší fotky tzn. jiná hodnota bude u naší fotografie 1280 x 800 px a jiná hodnota bude u fotky 3000 pixelů, tam bude třeba nastavit hodnotu určitě vyšší okolo 30). Výsledek by měl vypadat jako na obr. 05.
Nyní si naše světlo trošku obarvíme do oranžovo-žluté barvy. Opět to uděláme přes menu “vytvořit novou vrstvu výplně nebo úprav” v okně vrstvy (layers) a vybereme ODSTÍN A SYTOST. Zaškrtneme volbu kolorovat a obarvíme naše světlo posunutím horního slideru někam do škály žluto-oranžové. Klikneme na ok a s podržením klávesy ALT a kliknutím mezi vrstvu ODSTÍN A SYTOST a náš přechod aplikujeme toto obarvení pouze na naše světlo a né na celé pozadí. obr. 06
Posledním krokem našeho tutoriálu bude vytvoření kruhového přechodu a to tak, že nejprve naší vrstvě s přechodem přidáme masku vrstvy přes ikonu dole v okně VRSTVY (layers). Jakmile je maska vytvořena, v nástrojích zvolíme NÁSTROJ PŘECHODU (nebo zmáčneme klávesu G) a nahoře zvolíme kruhový přechod. Po aplikování kruhového přechodu by se naše světlo mělo ztlumit v krajích a celkově vypadat jako na obr. 07.
Tento poslední krok není nutný, ale náš efekt s tímto krokem vypadá ještě o něco lépe. V této poslední části jsem pouze zduplikoval vrstvu s přechodem a vypnul (nebo snížil) rozostření na náš přechod a docílil jsem tak dvou vrstev s přechodem a každá má aplikované jiné rozostření. Efekt takto působí ještě více propracovaně. Ale jak jsem psal, tento krok již není nutný k celkovému dokončení Sun Rays efektu. Výsledek by měl vypadat jako na obr. 08.
Doufám, že nebyl tento tutoriál pro vás složitý, a jak jsme slíbili na začátku článku, zde najdete opět video s kompletním postupem z tohoto tutoriálu.
2 Comments
[…] ▼ ČLÁNEK K TOMUTO TUTORIÁLU ▼ https://www.dtpko.cz/clanky/photoshop-snadne-vytvoreni-efektu-slunecniho-svetla/ […]
[…] ▼ ČLÁNEK K TOMUTO TUTORIÁLU ▼ https://www.dtpko.cz/clanky/photoshop-snadne-vytvoreni-efektu-slunecniho-svetla/ […]