Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Otevřeme si naši fotku s pozadím ve Photoshopu a zvolíme nástroj výběr (M). Označíme si výběrem obdélník jako je na obr. 1.
Po tomto výběru zvolíme v menu VÝBĚR/ZPŘESNIT MASKU (zpřesnit okraje ve starších verzích Photoshopu. A nastavíme podobné hodnoty, jako jsou na obr 2. (poloměr 45, Kontrast 40, Posunout okraj 20)
V tomto nastavení dole u parametru “výstup do” zvolíme NOVÁ VRSTVA a vytvoří se nám rámeček vyplněný barvou našeho pozadí obr 3.
Nyní již máme tvar rámečku hotov a vyplníme si jej černou barvou. To uděláme tak, že s klávesou (na PC ctrl na MAC jablko) a kliknutím na vrstvu se nám načte výběr okolo našeho rámečku a v menu vrstvy dole klikneme na PLNÁ BARVA a zvolíme barvu černou. Nyní máme rámeček vyplněn černou barvou jako je to na obr. 4 a přejdeme k aplikování rámečku na naší fotografii.
Soubor s vaší fotografií (v našem tutoriálu fotku moře sea.jpg) přetáhněte z plochy počítače do okna, kde vytváříme rámeček, nebo otevřete fotku přes menu SOUBOR/UMÍSTIT VLOŽENÝ a dvojitým poklepáním myši potvrdíte vložení fotky jako “inteligentní objekt”. Fotka musí být umístěna nad vrstvou s rámečkem. Podržením klávesy ALT a najetím myši na rozhraní vrstvy fotky a rámečku se objeví šipka aplikovat pouze na vrstvu a klikněte myší. Výsledek by měl vypadat jako na obr. 05.
Teď jsme již s rámečkem hotovy, a dal by se tutoriál ukončit. Můžete udělat ještě tyto další kroky.
Zapneme si vrstvu s naším původním pozadím a přes volbu vrstvy VYTVOŘIT NOVOU VRSTVU VÝPLNĚ dáme volbu černobílý jako je na obr. 06.
Nyní přidáme vrstvě černého rámečku stín a to přes volbu VRSTVA/STYL VRSTVY/VRŽENÝ STÍN a hodnoty nastavte přibližně jako na obr. 07.
Posledním krokem je zmenšení vrstvy fotografie a rámečku tak, že obě tyto vrstvy se stisknutou klávesou SHIFT a kliknutím myši označíme a zmenšíme přes transformaci (ctrl+T na PC nebo jablko+T na mac) a pootočíme mírně doleva přes transformace / otočení. To stejné uděláme s odkrytou vrstvou našeho pozadí (která má stejný tvar jako náš foto rámeček a zůstala této vrstvě původní barva). Také ji natočíme a vznikne nám celkem zajímavá kompozice, kterou jsem pracovně nazval “stůl, prostírání/dečka a fotografie. Výsledek na obr. 08.
Tato technika funguje výborně s různými druhy pozadí. Vyzkoušejte jako základní pozadí pro tvorbu rámečku například povrch mramorové desky, dřeva nebo drobných kamínků. Tvorba rámečku jak jsem psal skončila u bodu 4. Pak je jen na vás, co dál s ním provedete…
– PaGun –
1 Comment
Dobrý den,
Zaslal jsem tento dotaz panu Modrovi a ten mne odkázal na Vaše stránky na pana Günthera. Prosím Vás tímto o pomoc.
Mockrát děkuji a přeji hezký den
Kocarek
Dobrý den, potřeboval bych pomoci s nápadem převodu šedé grafiky na 3D laserový objekt. Lze pomocí nějakého programu rozdělit vrstvy šedé grafiky na jednotlivé vrstvy a ty potom uložit jako jednotlivá patra pro laserové gravírování? Pokud byste měl zájem a chtěl mi pomoci, napište mi prosím na kocarekp@seznam.cz