Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Jak rychlým způsobem zlepšit vzhled u ztrátové fotografie, která byla vyfocena například za špatných světelných podmínek, aby se zásadně nezvýraznila ztrátová komprese takového snímku? V dnešním tutoriálu si ukážeme úpravy fotografie, které ovlivní celkový vzhled a navodí tak pocit upraveného, barevnějšího a celkově lepšího počasí v pořízeném snímku bez nutnosti zdrojového RAW.
Nevím jak vy, ale já mám na svém disku v počítači opravdu mnoho fotek, u kterých jsem nikdy neměl možnost použít zrojový (surový) formát k bezztrátovým úpravám. Jednak jsem hodně věcí dříve vyfotil na techniku, která ani RAW neumožňovala, a pokud to fotoaparát uměl, né vždy jsem si snímky do RAWU fotil, ať už z důvodu většího nároku na kapacitu karty, nebo zkrátka jen proto, že jsem nikdy ani neuvažoval o dalších úpravách a zpracování v počítači.
Možná proto jsem hledal časem rychlou a jednoduchou cestu, jak si fotky upravit ve photoshopu k celkem slušnému výsledku, bez zásadní viditelné ztráty kvality. Na základě postupů, které používám, vnikl tento článek s publikovaným tutoriálem, kde si ukážeme dvě techniky na ovlivnění kvality zkompresených fotografií.
První postup který si ukážeme, je ideální i pro majitele starší verze Photoshopu, protože použijeme k této úpravě filtr, HDR tónování. Záměrně píšu filtr, ale jedná se spíše o nástroj k úpravě fotografie a ani ho ve Pohotoshopu pod záložkou klasických filtrů nenaleznete. Dovolím si označení filtr pro tuto úpravu obrazu nadále používat.
Filtr HDR tónování je tedy úprava (dále jen filtr) díky které se dá u fotek simulovat vysoký dynamický rozsah, aniž bychom k tomu potřebovali více snímků nafocených s rozdílnou expozicí. Díky tomuto filtru získáme barevně i světelně výrazný snímek, k dalšímu zpracování.
Druhým rychlým postupem, který si ve videu ukážeme, je filtr Camera RAW, který se používá k úpravě již zmiňovaných bezztrátových snímků, ale velmi dobře tento filtr dokáže také pracovat i se snímkem ztrátovým, jakým je právě jpg. Úprava fotografie tímto filtrem nabízí celou řadu nastavení od úprav přes dobarvení, doostření, zesvětlení, odstranění oparu a celkového zvýraznění fotografie. Jde o filtr který se používá k “vyvolání” digitálních fotek a patří mezi ty nejznámější pro podobné úpravy.
Kromě těchto úprav na původně velmi zamračeném snímku si ukážeme, jak celkem snadno změnímě ve fotce nebe, které nám stále dává najevo, že počasí při pořizování této fotografie nebylo ideální.
Tento tutoriál by neměl být brán jako srovnání těchto dvou rozdílných nástrojů. Oba jsou naprosto odlišné a použít se dají na zcela rozdílné věci. Jedno mají ale společné, že dokáží původně velmi světelně i barevně nezajímavý snímek doslova “nakopnout” a změnit kompletně dojem z počasí, jak si ve videu ukážeme. Pro někoho to bude přebarvený kýč, ale jen na vás záleží, jaké hodnoty si u své fotografie nastavíte. Více už ale v dnešním tutoriálu zde.