Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
V tomto mini tutoriálu si ukážeme jak jednoduše vytvořit efekt rozbitého skla, nebo v tomto případě rozbité obrazovky. Většina montáží, kde je podobný efekt, vzniká s pomocí nějaké, již hotové textury. Kdokoli, kdo se ve Photoshopu více věnuje manipulacím s fotografií má k dispozici vlastní rozsáhlou knihovnu, kde má větší množství efektů a textur k podobnému použití. I na webu se těchto textur a efektů dá najít velké množství, stačí jen zadat do Google “free texture for Photoshop manipulation”. Jde o různá světla, odlesky, atmosférické efekty, praskliny, povrchy, atd. Bez těchto textur by v podstatě nemohla vzniknout žádná foto manipulace, nebo rozsáhlejší montáž.
K postupu, který si vytvoříme v tomto článku, nám postačí jedna textura rozbitého skla, textura Matrix s čísly a nějaké pozadí do počítače, nebo jakákoli fotografie, kde chceme tento efekt vyzkoušet. Já jsem zvolil záměrně wallpaper Windows 10, kterému se hodlám, jako letitý uživatel OSX trošku “pomstít” :-). To však ale neznamená, že tento efekt aplikujeme jen na Windows pozadí. Hodí se aplikovat kdekoli…
Otevřeme si pozadí s názvem “Windows-10-wallpapers.jpg” z tohoto tutoriálu na stažení zde, nebo nějakou vlastní fotografii ideálně v rozlišení 1920×1080 px, nebo v rozlišení vašeho pozadí, kam chcete efekt aplikovat. Náš tutoriál je celý v rozlišení 1920×1080 px a stejně tak i aplikovaná textura rozbitého skla. Po otevření pozadí “Windows-10-wallpapers.jpg” si ideálně soubor nejprve hned uložíme do souboru PSD, například efekt_sklo.psd, abychom mohli v průběhu práce ukládat již jen přes CTRL+S (CMD+S).
Dalším krokem bude, že si myší přetáhneme do naší otevřené fotografie texturu rozbitého skla s názvem “broken-window.jpg” a potvrdíme vložení. Pokud pracujete v rozlišení 1920×1080 px textura bude pasovat přesně, pokud potřebujete její rozměr upravit použijte k tomu transformaci CTRL+T (CMD+T) stejně tak budete li chtít jiný výřez praskliny. Pomocí tažení rohů transformace fotografii jakkoli upravte, ale nemělo by dojít k moc velkému zvětšení, aby nebyla znát její “horší” kvalita. obr 02
Jakmile máme umístěnou vrstvu, dáme této vrstvě režim závoj (screen). Náš postup teď vypadá jako na obr. 03. Nyní vložíme texturu s Matrixem. Stejným postupem přetažení, jako jsme přetáhli texturu rozbitého skla, nyní přetáhneme také texturu s Matrix čísly s názvem “matrix-numbers.jpg” a umístíme stejně jako na obrázku 04 pod vrstvu se sklem. Zvolíme nástroj laso a v textuře rozbitého skla vybereme část, kde je ještě hustá bílá plocha, která přechází ve střepy. Výsledek by měl vypadat stejně jako na obr. 05. Jakmile máme výběr hotov, vytvoříme masku vrstvy přes ikonu vytvořit novou masku v panelu vrstvy. Nezapomeneme průběžně ukládat přes CTRL+S (CMD+S) naši celou montáž.
Lehčí část máme za sebou. V nejhorším se dá ukončit tutoriál i zde, pokud by byly pro vás další kroky moc složité. Aktuálně máme pozadí jako je na obr. 06.
V dalších krocích si ještě vytvoříme stín v prasklině a celou fotku si doostříme, což dodá fotce o něco reálnější vzhled.
Jdeme tvořit stín. Tento efekt budeme řešit přes styl vrstvy a režim vnitřní záře. Poklepeme dvakrát na vrstvu matrix numbers a nastavíme efekt vnitřní záře jako je na obr. 07.
Teď se ještě vrátíme k vrstvě praskliny a malinko upravíme vrstvu. Cílem bude přes masku odstranit části, které jdou přes “logo”, (okno Windows) a v krajích lehce celou texturu ztmavíme. Vytvoříme masku přes ikonu nová maska vrstvy a zvolíme nástroj brush (B). přes kulaté závorky na klávesnici, si štětec zvetšíme a vytvoříme masku podobnou jako na obrázku 08.
Tím nám zmizí praskliny v místě okna Windows a v krajích se nám pozadí celkově ztmaví. Výsledek je vidět na obrázku 09.
Na úplný závěr našeho tutoriálu si pozadí doostříme. Přes klávesovou zkratku CTRL+ALT+SHIFT+E se nám vytvoří vrstva ze všech použitých vrstev, kterou pojmenujeme doostření a přes menu zvolíme FILTR/JINÝ/HORNÍ PROPUST (HIGH PASS FILTER) a nastavíme hodnotu 1-2. (obr. 10)
Této vrstvě dáme režim krytí na lineární světlo a celkové krytí vrstvy dáme na 30 %, aby nebylo doostření příliš silné. Rozbité pozadí je hotovo… Pokud jste postupovali správně, výsledek by měl vypadat podobně jako na obr. 11. Já jsem ještě na závěr zbavil lehce šumu a doostřil texturu rozbitého skla přes filtr Camera RAW a nastavil hodnoty (zostření 120, poloměr 1, detaily 25, maskování 65, redukce šumu 60, detail jasu 50). To už je ale navíc a do tutoriálu už jsme to nechtěl přidávat. Ve video tutoriálu na konci článku však najdete i toto doostření. (nemusíte dělat, pokud vám šum této textury nevadí).
Tak to byl první mini tutoriál, který doufám patřil mezi ty lehčí. Pokud se vám bude líbit a bude mít úspěch, bude zde podobných mini tutoriálů vycházet více. Soubory kompletních podkladů pro tutoriál včetně výsledného PSD na stažení zde. Když by pro někoho byl popis nebo postup složitý, krátké video s kompletním postupem pod tímto článkem.
1 Comment
[…] ▼ ČLÁNEK K TUTORIÁLU ▼ https://www.dtpko.cz/clanky/photoshop-efekt-rozbiteho-skla-nebo-obrazovky-pocitace-wallpaper-matrix/ […]