Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Rotování pracovní plochy je užitečným nástrojem, který patří mezi základní pomůcky pro vytváření dokumentu. Při stiknutí klávesy R můžete na kteroukoli stranu rotovat pracovní plochu dokumentu a lépe tak cokoli nakreslit ve snadnějším úhlu, nebo rychleji vycestovat. Samotná rotace nemá žádný vliv na dokument a vše funguje naprosto stejně, jako klasické otáčení papíru na stole, když například kreslíme. Pokud se chcete vrátit do původní nerotované polohy, stiskněte klávesu ESC, pokud jste při rotování použili jiný nástroj, musíte před klávesou ESC (escape) zmáčknout znovu klávesu R. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Některé soubory v PSD mají gigantické rozměry a jejich otevírání ve Photoshopu za účelem například ukázání výsledku komukoli u počítače, může být někdy u takto velkých souborů záležitostí dlouhé minuty. Pomocí zkratky Funkční klávesa + ALT + SHIFT se vás Photoshop při otevírání souboru zeptá, zda-li chcete dokument otevřít v jedné vrstvě (jako spojený dokument). Výhoda takto otevřeného dokumetnu je hlavně rychlost otevření například pro ukázku v plném rozlišení, nebo pro rychlý export do jiného obrazového formátu. U tohoto tipu jen velký pozor, abyste si takto otevřený dokument omylem nepřeuložili zpět do PSD, přišli byste tak o všechny vrstvy. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Jedná se o tip, jak snadno získat jakoukoli barvu, i mimo dokument photoshopu. Hodí se zejména pokud nutně potřebujeme například z webové stránky zjistit barvu a tu dostat rychle do photoshopu bez nutnosti třeba print screenu. Jednoduše tedy podržíme nástroj kapátko v dokumentu a se stisknutým tlačítkem myši přejedeme kamkoli pro získání hodnoty nové barvy. Jakmile se nám podaří na barvu najet kurzorem, uvolníme tlačítko myši a barvu již máme definovanou přímo ve photoshopu k dalšímu zpracování. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Magickou funkci historie a možnost vracení se zpět na předchozí úpravy, používá asi každý. Zajímavou volbou je záznam historie do externího souboru a exportování kompletní historie postupu například do textového dokumentu. Získáte tak celkový záznam pracovího postupu a úprav v externím dokumentu. Tato možnost je takovou záznamovou “černou skříňkou” do které se můžete kdykoli podívat, zopakovat postup, nebo odhalit chybu, kde se něco pokazilo. Jediná vada na této funkci je ta, že se tohoto záznamu nedá využít na totožnou, automatickou úpravu na fotografie, nebo z tohoto souboru vytvořit například akci. Třeba se v některých dalších verzích Photoshopu i této možnosti dočkáme. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo zde kompletní videotutoriál.
Oříznutí a narovnání fotografie, je kombinace ořezu a srovnání horizontu. Tato jednoduchá funkce nám může urychlit srovnání a ořez u více fotografií. Pokud máme ve fotografii objekty se zbytečným množstvím pozadí okolo, bude se nám také hodit funkce oříznout podle, kde si vybereme bod z pozadí, podle kterého ořízneme fotografii a výsledný sobour se nám nejenom zmenší, ale bude se i dobře načítat do programů k dalšímu zpracování bez zbytečného okraje navíc. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
V tomto tipu si nebudeme ukazovat, jak vložit vodoznak do dokumentu, ale ukážeme si jiný způsob, jak jednoduše naší fotku nebo montáž v lepším rozlišení zamkneme proti jakémukoli použití nebo spíše zneužití včetně tisku. Jednoduše naší práci přeuložíme jako heslem zamknutý PDF dokument a na druhé straně kam posíláme třeba větší hiress se na takto uloženou fotku budou moci opravdu pouze podívat, což nám někdy může zachránit nejen spoustu času, ale i peněz. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Tímto nástrojem získáme velmi zajímavý vzhled okraje jakéhokoli objektu, ze kterého se dá vytvořit cesta. Ať už půjde o písmo, Glyf, nebo obrázek v křivkách. Jednoduchým vytažením přes ikonku “o” v záložce cesty a výběrem vhodného štětce, vytvoříme působivé písmo z kouře, nebo například z lístků a jiných zajímavých štětců pro vytažení. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Nástroj zkapalnění obličeje bych nazval silným nástrojem na drobné korekce v obličeji, nebo též nástrojem na slušnou pomstu neoblíbené osoby. Tento nástroj není žádnou novinkou Photoshopu 2017, jak se mnozí domnívají, ale byl umístěn již několik verzí zpět (2015.5). Jednoduchým detekováním tváře ve fotografii můžeme upravit jednotlivé části jako čelo, oči, nos, pusu i bradu. Pomocí sliderů nastavíme ideální hodnoty. Doporučuji si fotku také převést na inteligentní objekt pro možnost dodatečné nedestruktivní úpravy. Jedinou chybkou tohoto nástroje je, že má trošku problém detekovat natočené obličeje ve větším úhlu, ale to se dá korigovat například zmíněným nástrojem oříznutí a narovnání které bylo zmíněno v tomto tutoriálu v bodu pět. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Někdy pro tvorbu a návrhy potřebujeme vidět výsledek přímo na zařízení, pro které je dokument vytvářen, proto mnozí z vás ocení DEVICE PREVIEW – rozhraní, které umožňuje zobrazit dokument přímo na mobilním zařízení, připojené přes USB kabel, nebo přes Wi-Fi síť. Rovnou tak zjistíme detaily, které jsou vidět až při rozlišení konkrétního display na mobilu, nebo tabletu. Takto připojený zařízení se chová jako druhý monitor a vy tak v reálném čase vidíte výsledek zároveň třeba na několika obrazovkách i rozlišení současně. Jediné co musíte ještě udělat je stáhnout si aplikaci s názvem Adobe preview CC, která je v současné době k dispozici pouze pro systém iOS. Pak už vám v propojení nic nebrání. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Úplně posledním tipem, který jsme si pro vás připravili je možnost přepnutí z českého photoshopu do anglické verze bez nutnosti cokoli doinstalovávat. Vyhledáním souboru s koncovkou .dat (umístění je vidět v tomto tipu) a jeho přejmenování například na koncovku .bak nebo .old a následného zrestartování Photoshopu, získáme Photoshop v původním jazyce, což je Angličtina. Cesta zpět je opačná a to přejmenování souboru zpět na .dat a opět restart aplikace. Můžete tak používat například anglické akce, které v českém photoshopu nefungují, nebo si třeba vyzkoušet nějaký Aglický tutoriál bez nutnosti hledání správného názvu českého nástroje. Můžete přehrát pouze tento tip zde, nebo kompletní videotutoriál zde.
Doufám, že pro vás bude tento tutoriál užitečný a u dalších článků a videí se na našem serveru dtpko.cz těšíme na shledanou.
1 Comment
Super! díky za článek…