První tip, který popisujeme v tutoriálu je Transformace výběru. V tomto tipu si ukážeme jak výběr přesunout , transformovat, nebo deformovat. Pokud zvolíme z menu výběr/transformovat výběr, mohu si výběr přesně upravit kotevními body nebo deformovat s pomocí kláves CMD (CTRL). Jakmile máme výběr hotov, následujícím logickým krokem bývá vytvoření masky, které si v tutoriálu ukážeme včetně jednoduchého efektu. Tato transformace funguje na všechny druhy výběrů…
Tohoto efektu jsme nejvíce využili v tutoriálu “Jak vytvořit stín pro snadné i složitější objekty” zde. Separování efektu vrstvy je tip, který se hodí na další úpravy a modifikaci stylů vrstvy. Díky této volbě oddělíme efekt do samostatné vrstvy a můžeme ho dále deformovat a jakkoli upravovat přidávat masky atd.
Zajímavým tipem je vytvoření nového dokumentu ze záložky panelu Historie. K čemu je tento tip dobrý si ukážeme na této ukázce. Klasický panel historie umožňuje vracet se zpět po jednotlivých krocích. Pokud jsme například ve fázi našich úprav, kdy nevíme přesně zda-li další postup bude ten správný, nebo zkrátka chceme něco zkusit bez nutnosti duplikování dokumentu, nebo vracení se ke kroku, kde jsme byli ještě s dokumentem spokojený, stačí kliknout v panelu historie na ikonku “nový dokument ze současného stavu” díky této záložce vznikne nový dokument, který pokud se nám změny nebudou líbit jednoduše zavřeme a vrátíme se tak do stavu který byl ideální, nebo takto vzniklý dokument uložíme jako novou variantu našeho dokumentu.
Někdy se nám při práci a nastavení jakéhokoli nástroje ve Photoshopu stane, že zkrátka nedělá to co po něm chceme a nejraději bychom sáhli po nějakém tlačítku reset a začali znovu. Photoshop umožňuje tři kroky resetování nastavení. Ten první je přes pravé tlačítko u jakéhokoli nástroje v horním panelu, kde klikneme na resetovat nástroj. Pokud by nepomohlo, tak je zde ještě druhá volba resetovat všechny nástroje, na to ale pozor, opravdu vymaže přednastavení všech přenastavovaných nástrojů, což už někdy nemusí být ideálním řešením.
A je tu ještě třetí celkový reset celého Photoshopu. Tento krok bych doporučoval provádět pouze pokud máte s Photoshopem nějaký zásadní technický problém a uvažujete o reinstalaci. Jde o kompletní odmazání nastavení celého programu a ten se po tomto kroku vrátí do původního nastavení jako po nové instalaci. Pokud tento reset problém nevyřeší pak je opravdu nutná celková reinstalace. Tento reset se provede tak, že zavřete Photoshop a spustíte ho při současném držení kláves CMD + ALT + SHIFT. Photoshop se při spuštění zeptá zda-li chcete opravdu resetovat nastavení. Potvrdíte volbou ano, nebo pro zrušení resetu ne. Dost technických potíží se tímto resetem vyřeší.
Změna obrazovky v nových verzích Photoshopu byl krok, který si našel své příznivce, kteří vypichují jeho výhody, ale dost lidí odsoudilo zejména jeho pomalé načítání a v určitých fázích i nepřehlednost. Pokud jste si úvodní panel zrovna neoblíbili a chtěli byste se vrátit k původnímu staršímu panelu pro tvorbu nového dokumentu, cesta naštěstí existuje a je velmi snadná Preference/Všeobecné/ a zaškrtnout políčko “Použít starší rozhraní pro nový dokument”. A je zpátky rozhraní, na které jste byli zvyklí několik verzí Photoshopu. (tento tip nakonec není v tutoriálu uveden)
Posledním tipem je spíše odpověď na dotazy, jak jsem dostal ikonku banánu do panelu nástrojů Photoshopu. Není to žádný modul navíc, je to pouze ukrytý pozdrav od autorů Photoshopu. Více ale v dnešním tutoriálu zde nebo pod tímto článkem.