Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Asi to zná každý DTPák a nejedno DTP studio. Dokument o 20ti a více stránkách a v něm nalikovány obrázky z různých míst firemního disku. Vetšina je ve formátu JPG, sem tam TIF, BMP, v lepším případě PSDčko. Logickým krokem Dtpáka je sbalit všechno přes Indesign do jediné složky a akcí přes Photoshop převést vše např. do formátu PSD. Pak, bohužel, vše manuálně prolinkovávat v Indesignu. Nechci zde rozebírat, že to děláte jinak, ani nechci slyšet, jaké jste vzorné DTP studio, a že každý obrázek než ho vložíte do indesignu převádíte do PSD a do CMYKU. Pokuď to u vás takto funguje, gratuluji, a dál článek možná raději nečtěte.
Co všechno link Optimizer umí
Oříznout obrázky, zmenšit obrázky, převést do jiného formátu, prolinkovat do Indesignu na 100% velikost, konverzi barev a základní ostření. To vše s volbou různého nastavení, se kterým je potřeba si lehce pohrát, aby vše fungovalo tak, jak potřebujete. LinkOptimizer výrazně zkracuje předtiskovou přípravu a šetří místo na disku, jelikož obrázky výrazně zmenšuje.
Samozřejmostí u takovéhoto prográmku je volba na zachování originálních souborů, a jejich možnost přemístění do jedné složky “original files”. Nebudu zde popisovat přesné nastavení a jestli má prográmek zásadní nevýhody. Není to recenze, je to tip, který nemusí být pro každýho.
Umí toho hodně ale není to zadarmo!
Zásadní u tohodle pomocníka bude asi cena. Tak jako u Output factory i zde máme k dispozici dvě verze – Full a Light. Light verze je zkrácená o dost zásadní funkce. Chybí tam změna rozlišení a optimalizace obrázků i jejich převod, což považuju za fatální. Pořídíte jí sice za 179$. Doporučuju plnou verzi za 259$. Je sice dražší, ale když si to převedete na čas který ušetříte, nepřijde mi 5000 Kč zas taková palba.
Více už na www.zevrix.com
-PaGun-