Pokud máte problém po přeinstalování OSX na Mavericks ukládat z Indesignu do postscriptu, je to proto, že Apple změnil zcela architekturu pro tiskové ovladače. Dnes vám ukážu, jak se dá i v nových systémech postscript ukládat.
Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Říkáte si, jestli je to dnes, v době exportu Indesignu do PDF potřeba? Věřím, že ano. Sám jsem se několikrát dostal do situace, kdy export do pdf selhal a potřeboval jsem jít cestou postsriptu.
Co k tomu potřebujete, je PPD ovladač, který pokud máte instalovaný Acrobat vám systém prostě přesunul do složky mimo ovladače a Indesign ho nevidí. Popíšu vám postup, který bude zaručeně fungovat na všech zmíněných systémech a snad i se všema Adobe CS produktama.
1. Najít PPD ovladač ve vašem systému
Najděte ovladač v tomto adresáři MacOSX/library/Printers/PPDs/Contents/Resources/en.lproj/ADPDF8.PPD
nebo můžete stáhnout zde. V mém případě se jmenuje ADPDF8 – když máte acrobat 9 tak se kupodivu jmenuje ADPDF9.PPD soubor si zkopírujte třeba na plochu, budeme ho ještě potřebovat.
2. Nakopírovat PPD na místo kam patří
Pokud máte CS4ku, mělo by vám stačit zkopírovat PPD ovladač do této cesty MacOSX/library/Printers/PPDs/Contents/Resources/ADPDF8.PPD a v indesignu byste měli již vidět možnost použít PPD ovladač.
Pokud máte CS5tku, musíte udělat ještě toto: do aplikací kde je Indesign přesně Aplikace/Adobe InDesign CS5/Presets
udělat Adresář PPDs a tam soubor ADPDF9.PPD nakopírovat. Teď byste měli vidět ovladač PPD i v CS5tce.
Tento způsob vám sice vyřeší problém, ale né trvale, tedy přesněji řečeno do přeinstalace CS balíku, nebo když systém ovladač sám při update vymaže. Je tu proto ještě jedna možnost a to nastavit si přímo Adobe postscript tiskárnu.
3. Nastavit tiskárnu s PPD Adobe PDF ovladačem
V systém preferences/printers dejte přidat novou tiskárnu objeví se název tiskárny Adobe PDF 8.0 zvolte k tisku použít (volba úplně dole jiné (others) a vyberte opět ADPDF8.PPD ovladač/otevřít/přidat a je to máte “Postscriptovou” tiskárnu.
Nezapomeňte, pokud nevidíte stále PPD ovladač, Indesign zrestartovat.
Je pravda, že dneska se všechno exportuje rovnou do PDFka, ale pokud máte přeci jen nějaké projekty jako já, které potřebujete exportovat do postsriptu, byl tento článek určen právě vám.
Věřím, že pomocí těchto postupů donutíte Nové OSX systémy opět dělat postscripty.
– PaGun –
5 Comments
Osobně si myslím a soudruzi z Adobe si to myslí taky, že v dnešní době dělat postsript je přežitek ;).
Přežitek to určitě je, ale stále narážim na některý stránky, který mi v PDF lezou díky obrazovýmu rámečku nasílený v textech a nejde to vyřešit jinak než přes postscript. Nebo když by někdo potřeboval na flexotisk nasílení objektů kvůli přetisku, taky si teď nevybavuju jestli to jde udělat jinak než přes PS.
Jsou stále situace, kdy raději sáhnu po PS, ale třeba už jsem jeden z mála 😉 Nicméně není to tak dávno, co jsme byli u nás v dtpku nešťastný, že z Leopardu nejde postcriptovat, tak třeba tento článek udělá jiné nešťastníky šťastnými :-))
Milovníky PS ten článek jistě potěší 😉
Díky za článek. Jsou případy, kdy je tisk do PS nezastupitelný. Kdo netvoří tiskové podklady, asi nepochopí. To je fuk. Kažodpádně jsem nyní narazila na podbný problém v Yosemite. Zatím se mi Adobe PDF tiskárnu nepodařilo nainstalovat. Nemáte zase nějakou fintu / zkušenost? Díky 🙂
Díky!