Než si ukážeme galerii street art řekneme si, jaký optický klam vytváří tento efekt, a proč se nám lépe kouká na toto umění na fotkách, než vlastníma očima na ulici samotné…
Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Trojrozměrná malba na ulici je tvořena Anamorfózou. Anamorfóza je metoda 2 D projekce pomocí které můžeme promítat (zobrazovat) 3D předměty na 2D plochy. Cokoli nakreslené touto metodou se jen z jednoho místa (bodu) zobrazí prostorově.
Z jiných pohledů většinou působí jako protáhlá, nepovedená patlanina, která není ani pěkná a už vůbec nevypadá trojrozměrně. Důvod, proč někdy vlastníma očima nevidíme tyto díla tak plastické, jako na fotografiích, je jednoduchý. Lidské oko se totiž nedá tak dobře oklamat, jako třeba objektiv fotoaparátu, snímající tuto 3D kresbu. Proto třeba i někteří umělci kreslí tyto kresby za pomoci právě objektivu fotoaparátu.
Průkopníkem 3D Street ARTu je Američan Kurt Wenner. Ten již ve svých šestnácti letech produkoval první 3D nástěnné malby. Ze začátku se živil jako grafik a později pracoval pro NASA jako pokročilý vědecký ilustrátor (maloval vesmírné projekty a mimozemské krajiny). 3D street ART není úplně jeho vynález, ale zdokonalil metodu, která existovala již v 17. století.
Mezi slavné street artové umělce patří například Edgar Muellerm, Eduardo Rolero, Julian Beever, Manfred Stader. Leon Keer, Nikolaj Ardnt aj. Přehlídka 3D umění může začít.