Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Pro podrobný popis těchto tipů s názornou ukázkou doporučujeme shlédnout naše video zde, nebo na konci tohoto článku. (celkový čas videa 11:51)
Prvním tipem je trošku opomíjený nástroj mezera. Nástroj mezera umí velmi rychlým způsobem upravovat mezery nejen u obrázků, ale i u jakýchkoli rámečků a objektů v Indesignu. Pomocí myši, nebo s držením klávesy ALT, nebo CMD (CTRL) nebo ALT + CMD upravíte mezery celkem snadno a rychle. Pokud si na tento nástroj zvyknete, může být pro vás velkým usnadněním i urychlením práce právě tento náš první tip.
Aplikování vzorové stránky je činnost, bez které se jakákoli složitější tvorba dokumentu v Indesignu neobejde. Když jsem se ptal kolegů používajících Indesign, jak aplikují vzorové stránky, nejčastější způsob byl přetažení vzorové stránky na prázdnou stránku v dokumentu, nebo přes pravé tlačítko aplikování volby “Aplikovat vzor na stránky”, kde vypíšeme stránky kam chceme vzor aplikovat. Třetí způsob najdete v dnešním tutoriálu, a je velmi pohodlný a asi nejrychlejší. Sledovat tutoriál můžete zde, nebo na konci tohoto článku.
Podobný způsob výběru stránek lze použít i k tisku jen některých stran v Indesignu. Stačí je klávesou CMD pouze označit a přes pravé tlačítko zvolit tisk, kde už máme všechny vybrané stránky připraveny k tisku v záložce rozsah stránek.
Generování popisků z meta dat u fotek je skvělá funkce, která by si zasloužila skoro samostatný tutoriál. Kromě základních údajů jako velikost, rozlišení, profil, copyright, můžeme načíst a zobrazit údaje z fotoaparátu, nebo kdo fotografii naposledy upravil, nebo změnil a mnoho dalších informací. Jak tyto informace dostat do Indesignu v nějaké rozumné, upravitelné formě, najdete opět v našem tutoriálu zde, nebo na konci článku.
Generování QR kódů mimo Indesign skončilo s příchodem verze CC. Bohužel dost lidí si toho nestačilo všimnout, nebo zkrátka tomuto generování moc nevěří a stále používají ten starý způsob, kdy generují QR kódy ON-LINE, následně stahují v AI, obarvují na černou barvu a načítají do Indesignu. Je fajn, že v Adobe pochopili, že tato funkce by mohla být základní součástí Indesignu, bez nutnosti cokoli stahovat. Za mě mohu jen potvrdit, že to funguje a není důvod se obávat generování QR kódu přímo v Indesignu.
Tvar mnohoúhelníku zná v Indesignu asi každý. Věděli jste ale, že právě z tohoto tvaru mohou vzniknout různé hvězdy a tvary ideální například pro cenovou komunikaci. V našem tutoriálu tento postup nazýváme “letákovou hrůzou”, ale je pravda, že bez poutavého upozornění na akci, nebo cenu zkrátka některé letáky nefungují. Třeba se vám právě tento tip bude hodit.
Posledním tipem na závěr našeho tutoriálu bude načtení obrázku do textu. I když je to tip už dost známý, přesto ho do tohoto videa zařadím. Jednoduchým vykřivkováním jakéhokoli nápise vytvořím z textu klasický rámeček tvaru, do kterého už není problém načíst obrázek.
Tak to bylo krátké nahlédnutí do tipů, které obsahuje tento tutoriál a budu rád když mi do komentářů k článku, nebo pod video napíšete, zda-li byste chtěli o Indesignu spíše začátky, lehčí tipy, nebo vám podobná videa o Indesignu vyhovují. Budeme rádi za zpětnou vazbu a jsme ochotni tomu přizpůsobit další video o Adobe Indesign.
1 Comment
[…] ▼ ČLÁNEK K TOMUTO TUTORIÁLU ▼ https://www.dtpko.cz/clanky/indesign-nekolik-tipu-pro-indesign-na-usnadneni-a-urychleni-prace/ […]