Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Jelikož bychom neradi, aby na nás zanevřela ta část čtenářů, kteří mají zájem o články a tutoriály z Indesignu, dali jsme si za úkol jednou za čas publikovat článek, nebo video tutoriál. Plánů do budoucna s Indesignem je určitě více, chystá se série rychlokurzu v Indesignu a můžete se těšit na podobná videa, které se na kanálu dtpko YouTube dodnes objevily. Nyní už pojďme ke konkrétním tipům a kromě textového popisu máte k dispozici podrobný video tutoriál, jak tip vypadá v praxi. Přehrát si můžete jak celé video zde, tak jen konkrétní tip kliknutím na odkaz u daného tipu.
Jedná se o drobnou vychytávku, kterou já používám poměrně často a funguje tak, že při tvoření dokumentu nataháte z jednoho místa vodítka jak horizontální tak vertikální s použitím klávesy ALT. Klávesa ALT je vlastně takový přepínač, mezi horizontálním a vertikálním vodítkem. Jak to funguje můžete vidět zde.
Jde o kombinaci třech tipů a ukážeme si, jak rychle zkopírovat efekt z objektu na objekt, nebo aplikovat stejný efekt na více objektů. Všechny tři možnosti aplikování můžete vidět zde.
je funkce kterou asi používá každý. Při kopírování ať už přetažením na ikonku duplikovat stránku, nebo přes pravé tlačítko myši nám Indesign zkopírovanou stránku u více stránkového dokumentu umístí na konec celého dokumentu. Co dělat, nebo jakou zkratku použít, když chceme kopírovanou stránku umístit hned za následnou stranu můžete vidět opět zde.
Asi není potřeba moc připomínat, přesto si v tomto tipu připomeneme jak snadno se pomocí zkratky CMD+J (CTRL+J) pohybovat v dokumentu zde…
Velmi dobrá funkce na “ukotvení” a možnost upravit tzv. “Plovoucí barvy” v dokumentu. Dost často se stává i profesionálním uživatelům Indesignu, že se v dokumentu vytvoří barvy tak, že je nenajdete nikde v záložce barvy. Jak na to si ukážeme zde.
To je asi postup, bez kterého se tvorba jakékoli tabulky v Indesignu neobejde. Ukážeme si také, jak nejlépe načíst fotku do tabulky. Jak na to se můžete podívat zde.
Odsazení textu pomocí mezerníku a několika násobné odentrování textu za účelem odsunutí odstavce, se děje pevně věřím snad už jen ve wordových dokumentech. Presto mi nedá nezmínit záložku na formátování textu, kde si přesně zvolíme mezery mezi odstavci, odsazení prvního řádku a nebo třeba zvýraznění Iniciály na začátku odstavce. Jak to funguje můžete vidět zde.
Posledním tipem, který je v tomto tutoriálu je změna velikosti pracovní plochy. Hodí se nám v případech, kdy je nějaký objekt až za hranicí viditelnosti na pracovní ploše. Kromě toho, že je těžké tento objekt uchopit, může se stát, že nám někdy velký objekt do dokumentu nepůjde kvůli malé ploše ani vložit. Proto si připomeneme nastavení na zvětšení pracovní plochy v Indesignu. Jak toto nastavení provedeme si ukážeme zde.
Tak to byl popis celkových tipů, které na vás čekají v tomto tutoriálu a díky tomuto popisu si můžete přehrát jen konkrétní tip a nemusíte se přehrát celé video zde, nebo na konci tohoto článku. Tak zase u dalších článků a videí někdy příště…
2 Comments
Díky za tipy, nějakou (pro mne) novinku jsem tam objevila. Při práci s tabulkou používám docela často jeden taky jeden tip – když je kurzor v buňce, pak klávesa ESC slouží jako přepínač mezi výběrem celé buňky a výběrem textu v buňce.
To je dobrej tip, ten jsem neznal dík 😉