Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Když bych měl vypíchnout změny, které mě nejvíce potěšily, budou to tři zásadní úpravy, které velmi urychlí nebo alespoň zpříjemní celkovou práci v Indesignu. Tou první, je v roletce s fonty náhled jenotlivých písem a možnost zobrazit ihned podobná písma. Je to sice drobnost, ale dost zádsadní. Jen škoda, že jsme na ní čekali docela dlouho.
Druhá super věc nad kterou jsem zajásal je inteligentní vkládání obrázků do Indesignu pomocí volby “podle obsahu”. Jak už název napovídá, jde o funkci používající chytré rozhraní Adobe Sensei k detekování obsahu obrázku a následného načtení do výřezu okna. Popíšu to zjednodušeně: když budete mít velkou fotografii s menším objektem kdekoli ve fotce, Indesign objekt detekuje a umístí objekt tak, aby byla fotka v rámečku Indesignu v centru pozornosti. Tahle funkce velmi urychlí vkládání a následné ořezávání více fotek na konkrétní detaily.
Třetí zásadní změna, o které se dnes rozepíšu je možnost importování komentářů z PDFka do Indesignu a následné potvrzení a zapracování úprav. Skoro každý někdy potřeboval zapracovat komentáře z PDF, nebo máme nějakého klienta, korektora, který vkládá do PDfka komentáře a nebo v lepším případě i textové změny pomocí režimu změn v Acrobatu. Za tuto novou volbu Indesignu musím dát Adobe palec nahoru, protože nemusím popisovat, jak se usnadní práce, když vám přistane PDF s více než 50 úpravami. Navíc je nyní tento důležitý prvek od verze 2019 konečně součástí Indesignu. Dříve se možnost vkládat komentáře do Indesignu řešila externíma modulama (např. Anotations), ze kterých se staly, postupem času, neskutečně předražené, “cloudové pluginy”.
Zde je však potřeba dodržet určitá pravidla a nástroje pro režim změn v Adobe Acrobatu nebo Readeru. Jde o to, že každý je trošku jinak zvyklý zanášet korektury v režimu změn. Co jsem měl možnost tuto funkci v Indesignu zkoušet, je potřeba pro nahrazení textu opravdu používat ikonku pro nahrazení (škrtnuté písmenko s lístkem poznámky) a nepracovat například označením slova, zmáčknutím klávesy delete a pak do poznámky vložit slovo nové. Indesign tuto změnu totiž vyhodnotí jako odmazání slova a novým slovem již nenahradí (vznikne prázdné místo). Slovo smaže a rázem to vypadá, že korektury nefungují. Kdo ale pracuje déle s nástrojema pro editaci v Acrobatu (nebo Readeru) budou pro něj tyto kroky více pochopitelné a logické. Menší potíže vidím spíše s vysvětlováním na straně klienta a prosbou ať používá klient k editaci změn jinou ikonku, než byl doteď zvyklý 🙂
Právě tyto tři zásadní změny ukazuji ve videotutoriálu na konci tohoto článku a o těch dalších, které Indesign přináší, alespoň textová zmínka níže. Věřím, že vás také některé z těchto změn příjemně překvapí, a že tento update budete vnímat jako posun k lepšímu a né jako pouze posun k další verzi Indesignu s minimálními úpravami…
A mnoho dalšího…
Samozřejmě žádný update není úplně bez chyb a začaly se množit problémy související s akcelerací aplikace a tak se třeba stávají zvláštní záseky v podobě vytvoření textového okna, překliknutí z objektu na objekt aj. U mě na Imacu se to například neprojevilo, ale problém je někde mezi GPU, RAM a Adobe. V této diskusi zde se toho řeší celkem dost a tak pokud vám v Indesingu 2018 vše funguje a nepotřebujete nutně vychytávky verze 2019, asi bych se změnou Indesignu ještě chvilku počkal…
zdroj: Adobe.cz, google