V prvním dílu série věnující se 3D modelování v Illustrátoru jsme si vyzkoušeli, jak pomocí rotace vymodelovat realistickou ilustraci ovoce. V tom dnešním si za použití funkce Vytlačit a zkosit předvedeme jak vytvořit stylová písmena.
Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Každý se někdy, ať už na internetu nebo v tištěných publikacích, setkal s textem, který byl opatřený 3D efektem. My si dnes vytvoříme skicované písmo, které se dá použít na grafiku letáku určeného třeba na školní nástěnku. Tutoriál je vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé a zabere cca 45 minut.
Poznámka: Tutoriál je tvořen v Adobe Illustrator z balíku CS5 na platformě PC (Windows 8.1). Některé funkcionality, jako klávesové zkratky, se mohou lišit v závislosti na použitém operačním systému a verzi AI. Všechny potřebné nástroje, které nemáte zrovna na ploše, naleznete v nabídce Okna.
Pozadí a text
Pracovat budeme v dokumentu určenému pro tisk, velikosti A4, orientovaný na šířku (obr. 1).
Do samostatné vrstvy umístěte obdélník (M) o rozměrech pracovní plochy (297×210 mm) (obr. 2). Tuto vrstvu uzamkněte, bude sloužit jako pozadí.
Obrázek 2
Vytvořte novou vrstvu a pomocí nástroje Text (T) napište do vrstvy slovo. V tutoriálu budeme používat zkratku DTP. Z nabídky fontů vyberte Arial v tučném řezu (bold). Velikost textu nastavte na 180 pt (obr. 3).
Obrázek 3
3D efekt a kompozice
Pomocí funkce Vytvořit obrysy převeďte text na křivky a rozdělte skupinu na tři samostatné znaky (obr. 4).
Obrázek 4
Vyberte první znak “D” a v hlavním menu programu zvolte Efekt > 3D > Vytlačit a zkosit. Znak podle libosti natočte, hloubku vytlačení zadejte 55 pt (obr. 5).
Obrázek 5
Stejným způsobem vytvarujte i zbylé dvě písmena. Kompozici pak můžete dotvarovat podle toho, jak vám bude vyhovovat (obr. 6).
Obrázek 6
Šrafování
Vytvořte obdélník (M) o šířce 50 mm a výšce 20 mm. V nabídce Efekt zvolte Stylizovat > Klikyháky. Hodnoty zadejte podle obrázku níže (obr. 7).
Obrázek 7
V menu Objekt použijte funkci Rozdělit vzhled, aby z objektu vznikla zvlněná křivka. V kontextové nabídce okna Stopy vyberte Otevřít knihovnu stop štětců > Umělecké > Umělecké_KřídaUhelTužka (obr. 8). Vyberte profil stopy Charcoal – Thin a nastavte mu tloušťku 0,6 pt. Opět zvolte Objekt > Rozdělit vzhled.
Obrázek 8
Upravenou, rozdělenou křivku přetáhněte do okna Symboly (obr. 9).
Obrázek 9
Vyberte první písmeno a v okně Vzhled zvolte již dříve vytvořený efekt 3D vytlačení. Změňte stínování povrchu z plastického na Bez stínování a přejděte do nabídky Mapovat obraz (obr. 10).
Obrázek 10
Všem viditelným povrchům představujícím boky písmene přiřaďte námi vytvořený symbol. Pomocí táhel jej zdeformujte tak, aby nepřesahoval horní a dolní okraj plochy (obr. 11).
Obrázek 11
Nakonec nahraďte bílou výplň znaku za zelenou barvu, kterou jste použili u pozadí. Celý proces zopakujte i u ostatních znaků (obr. 12).
Obrázek 12
Kontura
Vyberte všechny tři písmena a zvolte Objekt > Rozdělit vzhled. Nástrojem pro přímý výběr (A) vyberte hlavní plochy písmen a nastavte jim bílý okraj se stopou, kterou jste použili dříve u šrafování (Charcoal – Thin) (obr. 13).
Obrázek 13
Tutoriál máme hotový (obr 14.).
Obrázek 14
V posledním díle série návodů na 3D modelování v Adobe Illustrator si předvedeme poslední ze tří možností modelování – Natočit.
– Roman Mikel –