Tento jednoduchý tutoriál je zaměřen na tvorbu ilustrace ve stylu technického výkresu, tzv. “modráku”. Dnes je výsledek Diazotypie – technologie reprodukce dokumentů – nejčastěji označován anglickým slovem blueprint.
Předem tohoto článku chci upozornit, že na těchto stránkách najdete také snadné úpravy fotografií, různé efekty, retuše a jiné triky pro Adobe Photoshop a najdete je zde.
Tvorba blueprintu je snadná a vhodná i pro ty, kteří s programem Adobe Illustrator teprve začínají. Naučíme se vytvořit vlastní vzorky a ukážeme si pár efektů, díky kterým bude naše lineární, dvoubarevná grafika vypadat stylově a zajímavě.
Poznámka: Tutoriál je tvořen v Adobe Illustrator z balíku CS5 na platformě PC (Windows 8.1). Některé funkcionality, jako klávesové zkratky, se mohou lišit v závislosti na použitém operačním systému a verzi AI. Všechny potřebné nástroje, které nemáte zrovna na ploše, naleznete v nabídce Okna.
Mřížka a modré pozadí
Vytvořte nový dokument pro tisk ve formátu A4 orientovaném na šířku (obr. 1).
Zvolte nástroj Obdélník (M) a klepněte do plochy. Do tabulky zadejte hodnoty výšky i šířky 10 mm. Obdélníku nastavte transparentní výplň i tah. Aby byl objekt viditelný, přejděte do drátěného zobrazení (Ctrl+Y) (obr. 2).
Obrázek 2
Do jeho levého horního rohu přetáhněte nitkový kříž pravítek, aby tento roh byl v ose x i y na hodnotě 0. Nevidíte-li pravítka dokumentu, přejděte do menu Zobrazit > Pravítka > Zobrazit pravítka (Ctrl+R) (obr. 3).
Obrázek 3
Nástrojem pro přímý výběr (A) vyberte levý dolní bod čtverce a zduplikujte jej (Ctrl+C > Ctrl+F). Zduplikují se tím i hrany čtverce, které z tohoto bodu vychází. Nastavte jim bílý tah tloušťky 0,3 pt. (obr. 4).
Obrázek 4
Vyberte Nástroj segment čáry (\) a tažením vytvořte svislou čáru dlouhou 10 milimetrů, horizontálně vycentrovanou se čtvercem. Nastavte jí bílý tah, tlustý 0,1 pt. Čáru umístěte v ose x na hodnotu dvou milimetrů. (obr. 5).
Obrázek 5
Zkopírujte tuto čáru ještě třikrát a umístěte je na hodnoty 4, 6 a 8 milimetrů (obr. 6).
Obrázek 6
Stejný postup opakujte i v ose y. Vytvoříte tak segment mřížky, který bude sloužit jako vzorek. Hotový objekt vyberte a přetáhněte do vzorníku, kde se nám uloží (obr. 7). Objekt z plochy pak smažte.
Obrázek 7
Přepnete se zpět do klasického zobrazení (Ctrl+Y). Přes celou stránku vytvořte obdélník (M) a vyplňte jej modrou barvou CMYK 100 80 0 0. Nad tímto obdélníkem vytvořte ještě jeden obdélník, který bude mít šířku 280 mm a výšku 190 mm a vyplňte jej vzorkem, který jste vytvořili dříve. Bílý tah nastavte na 2pt (obr. 8).
Obrázek 8
Vzorek je v ose x lehce vychýlený. Jděte do okna Transformace a v menu zvolte funkci Transformovat pouze vzorek. V ose x jej pak posuňte o -1,5 mm. (obr. 9).
Objekty
Výkres máte hotový a nyní je třeba do něj vložit rýsovaný objekt. V tutoriálu budeme pracovat s textem, který převedeme na obrysy pomocí menu Text > Vytvořit obrysy (Shift+Ctrl+O). Můžete použít i jiný, libovolný vektorový lineární objekt nebo můžete importovat a stylizovat skutečnou technickou dokumentaci, princip je vždy stejný (obr. 10).
Obrázek 10
Šrafování
Vyberte objekt, který chcete šrafovat a přiraďte mu výplň bílé barvy. Zvolete nabídku menu Efekt > Stylizovat > Klikyháky. Do tabulky zadejte následující hodnoty (zleva dopra dolů): 45 st., -0,5 mm, 0 mm, 0,4 mm, 0 %, 5 %, 1,2 mm a 0,4 mm (obr. 11).
Obrázek 11
Šrafovaný objekt zduplikujte (Ctrl+F) a z okna Vzhled odstraňte nastavení pro klikyháky, zde nazvané, jako Škrábat (…). Tomuto objektu nastavte bílý tah tloušťky 2 pt a průhlednou výplň (obr. 12).
Obrázek 12
Ostatní objekty můžete vyplnit také šrafováním, nebo jim ponechat třeba jen bílou výplň. Nakonec ještě přidejte technické čáry. Tvar šipek kót a přerušovanou čáru si zvolte v okně Tah. Mřížku ještě můžete zjemnit snížením průhlednosti z 100 na 80 procent v okně Průhlednost (obr. 13).
Obrázek 13
3 Comments
Nevim proc, ale pri vlozeni vyplne vytvorenym vzorem se ramecek vyplni “vystredene”. To znamena ze z kazde strany je neuplny vzorek. Lze nejak vkladani vyplne nastavovat?
A mohla by byt prosim detailneji popsana cast s vytvarenim kot? Dekuji.
Dobrý den, ano, máte pravdu. Vzorek nesedí přesně. Jde to ale lehce spravit. V okně Transformace zadejte do osy x hodnotu -1,5 mm. Ještě před tím si ale přepněte v menu Transformací funkci na “transformovat pouze vzorek”. Pak by již měl v krajích dobře sedět. Tutoriál jsme upravili. Děkujeme za připomínku.
Co se týče kót, nejedná se o kóty jako takové, pouze čáry různých tlouštěk, některé opatřené šipkami, jiné čáry mohou být přerušované. V podstatě záleží jen navás, co bude výsledná čára znamenat (osa, kóta atd.). Všechny funkce k úpravě čar naleznete v Okně Tah (obr. 13).
Super tutoriál… já totiž zapomněl kde v Illustrátoru nastavit kóty :-(. Zde je všechno přehledně a jasně… Děkuji – pomohlo!